حدیث درباره بی توجه بودن مرد به پوشش همسرش


بی توجه مرد به پوشش همسر

خداوند متعال در آیه 30 سوره نور به مردان مؤمن سفارش كرده است: ( ای رسول ما ، مردان مؤمن را بگو تا چشمها بپوشند و فروج و اندامشان را ) از كار زشت با زنان محفوظ دارند كه این بر پاكیزگی ( جسم و جان) شما اصلح است و البته خدا به هر چه كنید كاملاً آگاهست .) احادیثی در این باره در ادامه مطلب

بی توجه مرد به پوشش همسر

احادیثی در این باره در ادامه مطلب

احادیث و روایات در مورد غیرت و پوشش و حجاب ، عفت

خداوند متعال در آیه 30 سوره نور به مردان مؤمن سفارش كرده است: (( ای رسول ما ، مردان مؤمن را بگو تا چشمها بپوشند و فروج و اندامشان را ) از كار زشت با زنان محفوظ دارند كه این بر پاكیزگی ( جسم و جان) شما اصلح است و البته خدا به هر چه كنید كاملاً آگاهست .)

و به زنان با ایمان بگو : از برخی نگاه ها چشم پوشی كنند و دامن های خود را حفظ نمایند وجز آنچه ( به طور طبیعی)ظاهراست ، زینت های خود را آشكار نكنند و روسری خود را بر گریبان بیفكنند ( تا علاوه بر سر ، گردن و سینه ی آنان نیز پوشیده باشد ) و زینت خود را ظاهر نكنند جز برای شوهر ، یا پدر یا پدر شوهر ، یا پسر ، یا پسر شوهر ( كه از همسر دیگر است ) یا برادر ، یا پسر برادر ، یا پسر خواهر ، یا زنان ( هم كیش ) ، یا آنچه مالك شده اند ( از كنیز و برده ) ، یا مردان خدمتكار كه تمایل جنسی ندارند ، یا كودكانی كه ( به سنّ تمییز نرسیده و ) بر امور جنسی زنان آگاه نیستند . و پای خود را به گونه ای به زمین نكوبند كه آنچه از زیور مخفی دارند آشكار شود . ای مؤمنان ! همگی به سوی خدا بازگردید و توبه كنید تا رستگار شوید .
قرآن كریم سوره مبارکه نور آیه 31


رسول خدا (ص) فرمود :
سه گروه هرگز داخل بهشت نمی شوند :

1- دیوث ، کسی که نسبت به عفت ناموس خود بی تفاوت است . 2- زنی که خود را در لباس و حرکات و امور دیگر شبیه مرد سازد . 3- شرابخوارمنبع روایت : میزان الحکمه : ج 2 ص 102
حضرت محمد بن عبدالله (ص) فرمود : پدرم ابراهیم (ع) مرد غیرتمندی بود لکن من غیرتمندتر هستم . وخداوند بینی مسلمانی را که غیرت ندارد به خاک ذلّت می مالد .منبع : مکارم الاخلاق : ص 239، وسائل الشیعه : ج 14 ص 76 ، بحار الانوار : ج 103 ص 249 ، و کافی : ج 5 ص 536
حضرت امام علی (ع) می فرماید : (( خداوند لعنت کند کسی را که غیرت ندارد. )) و نیز فرمود : (( کسی که غیرت ندارد قلبش واژگون و سیاه است .))
منبع : وسائل : ج 14 ص 176 ، کافی : ج 5 ص 536 .


یحیی مازنی می گوید: من مدّت زیادی همسایه حضرت علی (ع) بودم و ( منزل ما ) نزدیک خانه ای بود که حضرت زینب در آن ساکن بود . به خدا قسم در این مدت نه من زینب را ( بیرون ) دیدم ، و نه صدایش را ( از داخل خانه ) شنیدم . و هر وقت می خواست به زیارت قبر شریف جدش رسول خدا (ص) مشرف شود شبانه از منزل خارج می شد در حالی که امام حسن (ع) در طرف راست او و امام حسین (ع) در طرف چپش و امیر المؤمنین (ع) در جلو او حرکت می کردند . و هنگامی که حضرت زینب به قبر شریف رسول خدا (ص) نزدیک می شد حضرت علی (ع) جلوتر می رفت و نور چراغی را که بالای سر پیامبر (ص) بود کمتر می نمود . یک مرتبه امام حسن (ع) علت این کار را از آن حضرت سؤال نمود ، حضرت علی (ع) در جواب فرمود : می ترسم ( کسی زیارت آمده باشد ) و به خواهرت زینب نگاه کند .
منبع : زینب کبری سلام الله علیها ص 28 ، علامه نقدی


علی بن ابراهیم در تفسیرش می گوید:
وقتی حضرت موسی (ع) خواست با دختر شعیب به طرف منزل حضرت شعیب (ع) برود دختر حضرت شعیب در جلو حضرت موسی به راه افتاد . در اثر وزش باد ، لباس به بدن وی می چسبید و حجم بدن آشکار می شد . حضرت موسی به او گفت : تو در پشت سر من راه بیا و به وسیلـۀ سنگ راه را به من نشان بده ، چون ما از قومی هستیم که به پشت سر زنان نگاه نمی کنیم. حضرت شعیب به دخترش گفت : چگونه دانستی که او امانتدار است ؟ دختر در جواب پدرش گفت : او در میان راه از من خواست تا پشت سر او حرکت کنم و پیش رویش راه نروم .

منبع : مستدرک الوسائل : ج 2 ص 555 – چاپ قدیم : ج 14، ص 273 جدید .


ابن عباس می گوید :
حضرت موسی ( ع) مرد غیرتمندی بود و به سبب همین با مردان در خانه اش رفت و آمد نمی کرد، تا همسرش دیده نشود. ( هیچ گاه مردی را به خانه اش در محلی که همسرش حضور داشت ، نمی برد ).

منبع : سفینه البحار باب ، غیر.


امام صادق (ع) فرمود :
بهشت بر دیّوث ( کسی که نسبت به زن و دختر و خواهرش و... بی تفاوت است و غیرت ندارد ) حرام است .

منبع : کافی : ج 5 ص 537 .


رسول گرامی اسلام (ص) فرمود :
هر مردی که زنش خود را آرایش کند و با آن حالت از منزلش بیرون آید ، آن مرد دیوث می باشد . و اگر کسی چنین مردان بی تفاوت در مقابل همسر و ( دختران و خواهرانشان ) را دیوث بنامد گناهی نکرده است. و نیز زنی که خود را زینت و خوشبو نماید و از خانه اش خارج شود و شوهرش به این کار راضی باشد برای هر قدمی که این زن بر می دارد برای شوهرش خانه ای در جهنم بنا می شود .

منبع : بحار الانوار ج 103 ص 249 – سفینه البحار ج 2 ص 586

رسول خدا (ص) فرمودند: خدا لعنت كند زنانی كه خود را شبیه مردان در آورند ، وخدا لعنت كند مردانی كه خود راشبیه زنان می كنند.
منبع روایت : مستدرك الوسائل : ج 1 ص 208 . چاپ قدیم – ج 3 ص 246 جدید


رسول خدا (ص) می فرماید: كسی كه خود را شبیه غیر مسلمانان در آورد ، از ما نیست . و نیز فرمود : هركس خود را شبیه گروهی كند ، از آنها محسوب می شود .
منبع روایات : نهج الفصاحه : ص 509 و سنن ابی داود : ج 4 ص 44


امام صادق (ع) می فرماید:
خداوند سبحان به یكی از پیامبران وحی كرد كه به مومنان بگو : در لباس ، آداب و رسوم دشمنان خدا را سرمشق قرار ندهید . اگر چنین كنید شما هم مانند آنها جزء دشمنان خداوند محسوب می شوید .

منبع روایت : وسائل الشیعه ج 3 ص 279


حضرت امیر المومنین فرمود :
روزی من و فاطمه بر حضرت رسول (ص) وارد شدیم دیدیم آن حضرت به شدت گریه می كند . عرض كردم : یا رسول الله !پدر و مادرم به فدایت باد . چرا می گریید ؟ فرمود : یا علی شبی كه مرا به معراج و آسمان ها بردند زنان امتم را در عذابی سخت دچار دیدم حال به فكر آن ها افتادم و از شدت عذابی كه بر آن ها وارد می شد می گریم .. به دلیل طولانی بودن روایت ما در اینجا به سه مورد از عذاب اشاره می كنیم . پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند : زنی را دیدم كه به موهای خود آویخته شده بود و مغز سر او در اثر حرارت و گرمی آتش به جوش آمده بود . او زنی بود كه موهای خود را از نامحرم نمی پوشانید . ... زنی را دیدم كه گوشت بدن خودرا می خورد و آتش از زیر او شعله می كشید . او زنی بود كه برای غیر شوهر زینت می كرد . ... زنی را دیدم كه در تنوری از آتش به پاهای خود آویخته شده بود ( و سر او آویزان بود ) او زنی بود بدون اجازه شوهر از خانه بیرون می رفت .

منبع روایت : بحار الانوار ج 18 ص 351


اسماء دختر ابوبكر و خواهر عایشه به خانه پیغمبر اكرم (ص) آمد در حالی كه جامه های نازك و بدن نما پوشیده بود . رسول اكرم (ص) روی خویش از او بر گرداند و فرمود
: ای اسماء همین كه زن به حدّ بلوغ رسید سزاوار نیست چیزی از بدن او دیده شود ، مگر از مچ دست به پایین و صورتش .

مسئله حجاب ص 134 – سنن ابی داوود ، ج 4 ص 62


رسول خدا (ص) خطاب به حَولاء همسر عطاره ، می فرماید:
ای حولاء ، زینت خود را برای غیر شوهرت آشكار نكن و برای زن جایز نیست مچ و پایش را برای مرد نامحرم آشكار سازد و اگر مرتكب چنین عملی شد اول اینكه : خداوند سبحان همیشه او را لعنت می كند . دوّم اینكه : دچار خشم و غضب خداوند بزرگ می شود . سوم اینكه : فرشتگان الهی هم او را لعنت می كنند . چهارم : عذاب دردناكی برای او در روز قیامت آماده شده است . ای حولاء هرزنی كه به خداوند سبحان و روز قیامت ایمان دارد زینتش را برای غیر شوهرش آشكار نمی كند و هنمچنین موی سر و مچ خود را نمایان نمی سازد و هر زنی كه این كار ها را برای غیر شوهرش انجام دهد دین خود را فاسد كرده و خداوند را نسبت به خود خشمگین كرده است.

منبع روایت : مستدرك الوسائل ج 2 ص 549؛ با چاپ جدید ج 14 ص242


امام صادق (ع) فرمود:
برای زن مسلمان جایز نیست كه روسری و پیراهنی بر تن كند كه بدنش را نپوشاند .

منبع روایت : مرحوم شیخ حر عاملی وسائل الشیعه ج 3 ، ص 281


امام رضا (ع) درباره علت حجاب فرمود:
حرام شد نگاه به موهای زنان برای آن كه اگر موهای آنها در برابر مردان نامحرم آشكار شود باعث تحریك و جلب خواهد شد . ( و این جلب شدن مردان به زنان ) فساد و بی بند و باری را به دنبال دارد و سبب می شود كه ( مردم ) در كارهای حرام وارد بشوند .

منبع روایت : علل الشرایع ج 2 ص 287 باب 364


رسول خدا (ص) فرمودند:
هر زنی كه خود را معطّر سازد و از منزل خارج شود و از كنار گروهی بگذرد ، تا بوی او را دریابند وی زناكار است و هر چشمی كه این زن را ببیند زنا كار است.

منبع روایت : سنن نسائی : ج 8 ص 153 ، كنزالاعمال : ج 16 ص 383 شماره 45010.


در روایت داریم كه رسول خدا (ص) فرمودند:
هر زنی كه خود را برای غیر شوهرش خوشبو و آرایش كند ، خداوند نماز او را قبول نمی كند ، تا اینكه برای پاك ساختن خود از آن ، غسل كند چنانكه خود را از جنابت ، غسل می دهد .

منبع : كافی : ج 5 ص50


رسول خدا ( ص) فرمودند:
وقتی زنی برای غیر از شوهرش خود را خوشبو كند مایۀ آتش جهنم و باعث ننگ است.

منبع روایت : نهج الفصاحه ص 36 كنز العمال : ج 16 ص 381 شمارۀ 45001.


رسول خدا (ص) فرمود:
دو گروه اهل جهنم هستند از جمله زنان بد حجابی ( كه در ضمن اینكه پوشیده اند برهنه و عریانند ) آنان برای فتنه و فریب مردان خود را آرایش و زینت می كنند و مانند كوهان شتر سبكسر ، موهای خود را بیرون می گذارانند . این زنان نه داخل بهشت خواهند شد و نه بوی بهشت به مشامشان خواهد رسید .

منبع روایت : كنز الاعمال : ج 16 ص 383 شماره 45013 ، و مانند آن : ج 16 ص .401


حضرت علی ( ع) فرمود:
بر شما لازم است لباس ضخیم ( در برابر نامحرم و بیرون از منزل ) بپوشید . هركسی كه لباسش نازك است، دین او هم مثل لباسش ۰ضعیف و نازك است .

منبع روایت : وسائل الشیعه : ج 3 ص 357


در رساله مراجع آمده:
پوشیدن لباس مخصوص زنان برای مرد و همچنین پوشیدن لباس مخصوص مردان برای زن حرام است .

منبع :توضیح المسائل مراجع ج 1 ص 489


رسول خدا (ص) از حضرت جبرئیل (ع) سوال نمود که آیا فرشتگان خنده و گریه دارند؟ جبرئیل (ع) فرمود:
بله . ( یکی از آنجاهائی که فرشتگان می خندند ) زمانی است که زن بی حجاب و بد حجابی می میرد ، و بستگان او را در قبر می گذارند و روی آن زن را با خشت و خاک می پوشانند تا بدنش دیده نشود . فرشتگان می خندند و می گویند : تا وقتی که جوان بود و با دیدنش هرکسی را تحریک می کرد و به گناه می انداخت ( پدر و مادر و شوهرش و ... از خود غیرت نشان ندادند ) و او را نپوشاندند ، ولی اکنون که مرده و همه از دیدنش نفرت دارند او را می پوشانند .

منبع : مواعظ العددیه : ص 90 ، فوائد الرضویه : ص 563 . از مرحوم شیخ عباس قمی .


خداوند متعال در آیه 30 سوره نور به مردان مؤمن سفارش كرده است:
(( ای رسول ما ، مردان مؤمن را بگو تا چشمها بپوشند و فروج و اندامشان را ( از كار زشت با زنان محفوظ دارند كه این بر پاكیزگی ( جسم و جان) شما اصلح است و البته خدا به هر چه كنید كاملاً آگاهست .خداوند باری تعالی در قرآن سوره نور آیه ی 60 می فرمایند :
«وَ اَنْ یَسْتَعْفِفْنَ خَیْرٌ لَهُنَّ و الله سَمیعٌ عَلیمٌ.» واگر خود را بپوشانند برای آنان بهتر است ، و خداوند شنوا و داناستای پیغمبر با زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو كه خویشتن را به چادر فرو پوشند كه این كار برای اینكه آنها ( به عفت و حریت ) شناخته شوند تا از تعرض و جسارت (هوسرانان ) آزار نكشند بر آنان بسیار بهتر است و خدا ( در حق خلق ) آمرزنده و مهربان است . قرآن كریم سوره مباركه احزاب آیه 59رسول خدا (ص)فرمودند:
خداوند هفت نفر را لعنت کردند که یکی از آنها مردی است که نسبت به پوشش و عفت همسرش بی توجه است

مستدرک الوسایل ، ج، 14ص291


امام علی (ع)فرمود:
هر کس با دختران و پسران جوان شوخی کند (و بگو و بخند داشته باشد)قطعاً به زنا دچار می شود

مستدرک الوسایل ، ج، 14 ، ص331


امام علی(ع)فرمودند:
عِفّوُا عَنْ نِساء النّاسِ تَعِفَّ نِساؤَكُمْ. نسبت به زنان مردم عفت داشته باشید تا نسبت به زنان شما عفت داشته باشند

الخصال، ص 55


از رسول خدا (ص)است
که ایشان زنان را از رفت و آمد در وسط کوچه نهی می کردند و می فرمودند : زنان از وسط کوچه راه نروند (بلکه از کنار آن راه بروند)

مستدرک الوسایل، ج14، ص280


اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
موضوعات: مهدی(عج),متفرقه,دوازده امامی,قرآن و معجزه های آن,
برچسب ها: حدیث , پیامبر اکرم(ص) , بد حجاب , پوشش زن , پوشش مرد , بیغیرت بودن مرد , مرد بی غیرت , مرد زناکار , زن زناکار , نگاه حرام , افتادن به گناه , فساد اخلاقی , بی توجه بود ,
[ بازدید : 7329 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]
[ 23 / 6 / 1393 ] [ 17:23 ] [ مـحـمـد ]

مطالب مرتبط

....1393/6/24 ساعت 21:59
مردباغیرت وپاکدامن وزن باعفت گوهر های گران هر ملت اند.
ممنون که اومدین اللهم عجل لولیک الفرج التماس دعا
honiyeh.avablog.ir
نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس دانلود تک آهنگ انجام پروژه متلب نظافت منزل در تهران پیش بینی نتایج فوتبال خرید ملک در ترکیه انجام پروژه متلب میهن ام پی تری بازی حکم نقاشی ساختمان آپلود عکس نمایندگی پنل پیامک بانک مشاغل شیراز پزشکان متخصص شیراز
بستن تبلیغات [X]